Suszarka do rąk jest urządzeniem nieodzownym przypadku toalet w miejscach użyteczności publicznej, toalet na stacjach benzynowych czy stadionach, w lokalach gastronomicznych typu restauracja lub bar. Trudno dziś wyobrazić sobie wspomniane miejsca bez tego niezwykle funkcjonalnego i wygodnego sprzętu. Jego zadaniem jest zapewnienie maksymalnej higieny użytkownikom toalety. I rzeczywiście, w porównaniu do tradycyjnego sposobu osuszania dłoni przez wycieranie ich ręcznikiem papierowym, suszarki elektryczne są dużo bardziej higienicznym i, nie da się ukryć również dużo bardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Działanie suszarki do rąk polega na błyskawicznym włączeniu się urządzenia po zbliżeniu dłoni do czujnika zamontowanego w urządzeniu.
Gdy cofniemy dłonie ze strefy działania czujnika, suszarka automatycznie się wyłączy. Dzięki temu urządzenia tego typu pobierają minimalną ilość energii. Mniejszy pobór prądu to rzecz jasna niższe koszty. Wygoda użytkowania automatycznych suszarek jest faktem bezsprzecznym. Każdy wie, jak trudno jest mokrymi dłońmi oderwać potrzebny kawałek papierowego ręcznika. Zazwyczaj konieczne jest dotknięcie czy przytrzymanie podajnika papieru. W tej sytuacji umyte przed chwilą dłonie siłą rzeczy muszą zetknąć się z bakteriami, których jest pełno również na samym ręczniku. W przypadku suszarki automatycznej nie musimy niczego dotykać. Urządzenie nie posiada zewnętrznego włącznika. Zwiększamy w ten sposób higienę w toalecie. Jednak, aby suszarka do rąk dobrze spełniała swoje zadania, a korzystanie z niej było wygodne i ergonomiczne powinna być ona zamontowana w odpowiedni sposób i na określonej wysokości. Montując suszarki do rąk należy brać pod uwagę natężenie ruchu w danym miejscu. Jeżeli natężenie ruchu jest normalne z pewnością wystarczy jedna umywalka i jedna suszarka.

W przypadku miejsc o zwiększonym natężeniu ruchu należy zwiększyć liczbę umywalek i przewidzieć jedną suszarkę na dwie umywalki. Najlepszym rozwiązaniem jest umiejscowienie suszarki między umywalką a drzwiami wejściowymi. Natomiast odradza się montaż urządzenia pomiędzy umywalkami, bezpośrednio przy ubikacjach, pisuarach czy w pobliżu pryszniców. Suszarki bywają często montowane nad blatem, na którym osadza się umywalki. Wówczas ich odległość od powierzchni poziomej powinna wynosić około 40 cm. Oczywiście podana odległość jest odległością minimalną. Producenci suszarek automatycznych zalecają również odpowiednie wysokości montażu urządzenia. Podyktowane jest to wygodą użytkowania. Wystarczy wyobrazić sobie suszarkę zamontowaną na takiej wysokości, że przy suszeniu dłoni trzeba je podnosić wysoko, do góry. Komfort użytkowania tak zamontowanego urządzenia nie jest zbyt duży. W miejscach użytkowanych przez mężczyzn suszarkę należy instalować na wysokości około 120 cm. W przypadku suszarek, z których korzystają kobiety orientacyjna wysokość montażu to 115 cm. W toaletach przewidzianych dla dzieci optymalnym rozwiązaniem będą suszarki zamontowane na wysokości 95 cm. Natomiast, jeżeli toaleta jest dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, również suszarka powinna być umiejscowiona tak, aby korzystanie z niej było dla tych osób bezproblemowe. Najlepsza wysokość w tym przypadku to 100 cm. Uniwersalną wysokością jest natomiast 110 cm. od podłogi. To rozwiązanie należy zastosować, jeżeli toaleta przeznaczona jest dla różnych grup użytkowników. Oczywistym jest, że z suszarki będą korzystać osoby o różnym wzroście. Zalecane wysokości dostosowane są po prostu do średniej wzrostu użytkowników. Poszczególni producenci suszarek podają często swoje własne zalecane wysokości montażu. Wydaje się, że kierowanie się tu zdrowym rozsądkiem będzie najlepszym wyjściem, a podniesienie komfortu korzystania z toalety głównym celem i wytyczną.