Kuchnia – gdy nie chcemy płytek na ścianie

 

Wykończenie kuchni to nie tylko ładne meble i sprzęt AGD. Podstawowa kwestia to zabezpieczenie ścian nad blatem kuchennym. Przeważająca ilość osób decyduje się na położenie płytek ściennych. Jest to rozwiązanie trwałe i solidne, które przy odpowiednim użytkowaniu przetrwa przez wiele lat. Jeżeli jednak z jakiegoś powodu mamy do płytek awersję, marzy nam się kuchnia w zupełnie innym stylu, nic trudnego. Obecnie jest wiele sposobów na ładne wykończenie ścian w kuchni bez użycia płytek.

Najprostszy i stosunkowo tani sposób wykończenia ścian kuchennych to ich pomalowanie odpowiednią farbą. Ważne jest solidne zagruntowanie powierzchni i zakup farby specjalnie przeznaczonej do kuchni. Farby te są zazwyczaj odporne na zabrudzenia, łatwo możemy je zwyczajnie umyć i to wielokrotnie bez szkody dla pomalowanej powierzchni. Lepiej wybierać farby markowe, z nieco wyższej półki, są warte swojej ceny. By taka powierzchnia długo pełniła swoją funkcję najlepiej pomalować ją kilkoma warstwami. Zapewni to doskonałe krycie, ale również odporność na zmywanie.

Inna propozycja to wykończenie ścian taflą szkła lub tworzywa, które może być przyklejane lub przykręcane do ściany. Rozwiązanie jest ciekawe i daje wiele możliwości wykończeniowych. Szkło lub tworzywo może być wzorzyste, lub w jakimś jednolitym kolorze. Powierzchnię łatwo utrzymać w czystości, wystarczy przetrzeć na mokro.

Coraz częściej spotyka się także rozwiązania mniej typowe. W niektórych kuchniach pokrywa się ściany fornirem lub specjalnym betonem. Ścianę możemy także obłożyć cegłą, która świetnie zgra się z rustykalnym wnętrzem lub pokryć ją woskowanym tynkiem.

Rozwiązań jest mnóstwo, ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia i zasobność portfela.