Biała podłoga z płytek. Czy to dobry pomysł?

Białe płytki na podłodze to rozwiązanie ponadczasowe, które przy odpowiedniej pielęgnacji długo wygląda rewelacyjnie. Jeśli zależy Ci na tym, aby Twoja podłoga z płytek nawet po kilkunastu latach wyglądała modnie, zdecyduj się właśnie na klasyczne białe płytki. One nigdy nie wychodzą z mody! Zresztą białe płytki możesz zawsze połączyć z elementami ozdobnymi w innym kolorze.

Biała podłoga – czy to praktyczne rozwiązanie?

Przeciwnicy białych podłóg dość często podkreślają, że białe płytki są trudne do utrzymania w czystości. Czy rzeczywiście tak jest? Faktem jest, że wszelkie zabrudzeni na białym tle są o wiele bardziej widoczne. Ale to oznacza tylko, że można je szybko usunąć. Chyba nikt z nas nie chciałby jedynie maskować kurz i plamy np. na szarej lub beżowej podłodze.

Wiele zależy od tego, jakie płytki białe na podłogę wybierzemy. Oczywiście należy dopasować płytki do naszych potrzeb – w miejscach bardziej intensywnie użytkowanych przydadzą się płytki o dobrej klasie ścieralności. Zasadniczo jednak warto postawić po prostu na eleganckie białe płytki gresowe, które zawsze wyglądają świetnie i których parametrom technicznym nie można nic zarzucić.

Istotna jest także powierzchnia białych płytek. Jeśli chodzi o podłogę, najlepiej byłoby zdecydować się na płytki o gładkiej powierzchni. Dlaczego? Chodzi o to, że płytki takie łatwiej utrzymać w czystości. Modne są płytki także i białe, które mają wypukłe lub wyżłobione elementy ozdobne. Jednak, stawiając na takie rozwiązanie, trzeba mieć świadomość, że czyszczenie płytek tego rodzaju jest nieco trudniejsze.

Biały gres – wytrzymałe i dekoracyjne płytki

Jak już wspomnieliśmy, doskonałym rozwiązaniem jest biały gres. Płytki gresowe są twarde, odporne na ścieranie. Zatem także, jeśli zastanawiasz się nad białą podłogą w kuchni, możesz zdecydować się na płytki gresowe. Z racji tego, że klasyczna biel jest nieprzemijającym trendem od lat, ciekawe białe płytki gresowe można znaleźć w kolekcjach wielu producentów.

Można zdecydować się zarówno na klasyczne, niezbyt duże białe płytki, jak i płytki białe wielkoformatowe. To drugie rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza w większych pomieszczeniach. Małe płytki będą z kolei dobrze wyglądać w tradycyjnych kuchniach.

Ogromnym atutem białych płytek jest fakt, że będą one pasować do dodatków w różnych kolorach. Co istotne, białe płytki na podłodze będą także atrakcyjnym uzupełnieniem tradycyjnych drewnianych mebli, które często można spotkać w kuchniach. Połączenie drewna i bieli wygląda elegancko, jest na tyle ponadczasowe, że urządzona tak kuchnia nawet po latach będzie wyglądać pięknie.

Biała podłoga – możliwości aranżacyjne

Biel to kolor na tyle uniwersalny, że można go stosować w zasadzie w każdym pomieszczeniu. Jeśli zależy Ci na tym, aby optycznie rozjaśnić ciemne pomieszczenie albo po prostu nieco je powiększyć, biała podłoga z wysokiej jakości płytek ceramicznych będzie strzałem w dziesiątkę. Co istotne, można białą podłogę urozmaicić np. elementami ozdobnymi z płytek w jakimś innym kolorze – tutaj w zasadzie nie ma żadnych ograniczeń.

Możesz kierować się wyłącznie swoimi upodobaniami, ponieważ biały kolor będzie pasował do każdej innej barwy. Chłodna biel można dość prosto ocieplić. Bardzo przydadzą się tutaj różne elementy ozdobne z naturalnych materiałów. Drewno, sznurek, wiklina – takie dekoracje będą świetnie współgrać z białymi płytkami na podłodze.

Jak fuga będzie odpowiednia co białych płytek?

Obecnie możemy zdecydować się na fugi w wielu różnych kolorach. Jeśli zależy Ci na uzyskaniu efektu jednolitej białej powierzchni, możesz po prostu zdecydować się na białe fugi. Z drugiej strony jednak można wybrać także fugę czarną, brązową, grafitową itd. i tym samym nieco ożywić białą podłogę. Warto pamiętać także o tym, że i na fugach osadzają się zabrudzenia.

Białe fugi trudniej jest utrzymać w idealnej czystości. Stad też coraz częściej wybieranym rozwiązaniem w przypadku białych płytek podłogowych są fugi ciemne, w wyrazistych kolorach, które nie tyko łatwiej utrzymać w czystości, ale które także stanowią swego rodzaju dekorację podłogi.